Välkommen till Processkontroll GT

0303-72 61 00
Adress
Vallenvägen 5
444 60 STORA HÖGA

Kontaktpersoner

Bosse framför kompressor

Bo Axelsson
VD 
0303-726101
bo.axelsson@pkgt.se

Torbjörn Karlsson

Torbjörn Karlsson
Anbud och teknikansvarig
0303-726102
torbjorn.karlsson@pkgt.se

Susanne Zetterberg

Susanne Zetterberg
HR ansv 
0303-726129
susanne.zetterberg@pkgt.se

Marie Eriksson

Marie Eriksson
Ekonomiansvarig
0303-726103
marie.eriksson@pkgt.se

Thomas Hurtig

Thomas Hurtig
Servicechef
0303-726115
thomas.hurtig@pkgt.se

Per Klockar

Per Klockar
Serviceingenjör Teknisk support
0303-726111
per.klockar@pkgt.se

Mats på lagret

Mats Samuelsson
Reservdelar & After market
0303-726112
mats.samuelsson@pkgt.se

Fredrik Andreasson
Produktionschef
0303-726120
fredrik.andreasson@pkgt.se

Patrik Carlen Projektledare Processkontroll Green Technology

Patrik Carlén
Projektledare
0303-726121
patrik.carlen@pkgt.se

Mats Hidfors

Mats Hidfors
Projektledare
0303-726106
mats.hidfors@pkgt.se

Mats Carlsson

Mats Carlsson
Projektledare
0303-726109
mats.carlsson@pkgt.se

Jimmy Persson
Projektledare Flak
0303-726126
jimmy.persson@pkgt.se

Anders Korn

Anders Korn
Automation & SCADA
0303-726123
anders.korn@pkgt.se

Paula Olofsson

Paula Olofsson
Kvalitet & Miljö
0303-726114
paula.olofsson@pkgt.se

Pär Ryberg

Pär Ryberg
Elinstallatör för regelefterlevnad
0303-726124
par.ryberg@pkgt.se

Carl Theen
Automation & IT
0303-726122
carl.theen@pkgt.se

Harald Freytag

Harald Freytag
Marknadschef
0303-726104
harald.freytag@pkgt.se

Latest news

Fler nyheter

Omcertifiering enligt ISO 9001:2015 och ISO 14001:2015

Juni 2024
Vi är stolta över att kunna meddela att Processkontroll Green Technology återigen har blivit certifierade enligt ISO 9001:2015 och ISO 14001:2015. Vårt ledningssystem omfattar utveckling, tillverkning, leverans och service av kompletta metangastankstationer och gastransportsystem.

Ny CBG-tankstation invigd i Smålandsstenar av Småländska Bränslen

Maj 2024
Vilken fantastisk vecka det har varit! Som ledande aktör i Norden på att bygga biogastankstationer har vi glädjen att delta vid många invigningar. I tisdags deltog vår VD Bo Axelsson vid invigningen av den nya CBG-tankstationen i Smålandsstenar, som vi har byggt åt vår kund Småländska Bränslen [….]

Ny Gasum LCBG-tankstation invigd i Södertälje intill Scania

Maj 2024
Vår senaste leverans av en LCBG tankstation för flytande och komprimerad biogas till Södertälje invigdes med pompa och ståt av Gasum och Scania som härmed får en ytterligare stärkning av tankinfrastrukturen för fossilfri fordonsgas.

Effektiv och fossilfri avisning av tåg: Innovativt projekt med Flogas och Train Alliance

April 2024
Genom vårt samarbete med Flogas Sverige AB har vi levererat en dekomprimeringsanläggning och ett mobilt biogasflak till Train Alliance, vilket möjliggör effektiv och fossilfri avisning av tåg i Hallsberg.

Ny CBG-tankstation i Verdal stärker infrastruktur för hållbar transport

Mars 2024
Vi har nyligen driftsatt en ny CBG tankstation åt Gasnor AS i Verdal, Tröndelag, vilket möjliggör effektiv transport av biogas direkt från närliggande produktion. Detta projekt är ett tydligt exempel på vårt bidrag till en mer hållbar och miljövänlig transportsektor.

Gasum LCBG-station för flytande och komprimerad biogas

Februari 2024
Fossilfria tunga transporter har gjort stora framsteg med Scanias och Volvos lastbilar som drivs med flytande biogas. Processkontroll Green Technology bidrar till utbyggnaden av tankinfrastrukturen i Norden. Nyligen invigde vi en LCBG-station i Kristiansand och slutför nu en i Vänersborg.

Välkommen till Processkontroll GT

0303-72 61 00
Adress
Vallenvägen 5
444 60 STORA HÖGA