Välkommen till Processkontroll GT

Växel 0303-72 61 00
service@pkgt.se
kontakt@pkgt.se
invoice@pkgt.se

Vallenvägen 5
444 60 STORA HÖGA

Service & Aftermarket

Thomas Hurtig

Thomas Hurtig
Servicechef
0303-726115
thomas.hurtig@pkgt.se

Per Klockar

Per Klockar
Serviceingenjör Teknisk support
0303-726111
per.klockar@pkgt.se

Annika Carlsson Reservdelar gastankstationer

Annika Carlsson
Order/lager/reservdelar
0303-726112
annika.carlsson@pkgt.se

Bengt Bergkvist
Servicetekniker
0303-726116
bengt.bergkvist@pkgt.se

Stefan Andersson
Servicetekniker
0303-726118
stefan.andersson@pkgt.se

Robert Myrberg
Servicetekniker
0303-72611617
robert.myrberg@pkgt.se

Rasmus Johansson
Servicetekniker
0303-726142
rasmus.johansson@pkgt.se

Projektledning

Patrik Carlen

Patrik Carlén
Projektledare
0303-726121
patrik.carlen@pkgt.se

Mats Carlsson

Mats Carlsson
Projektledare
0303-726109
mats.carlsson@pkgt.se

Mats Hidfors

Mats Hidfors
Projektledare
0303-726106
mats.hidfors@pkgt.se

Jimmy Persson
Projektledare Flak
0303-726126
jimmy.persson@pkgt.se

Konstruktion och Automation

Erik Danielsson

Erik Danielsson
Gruppledare el och automation
0303-726105
erik.danielsson@pkgt.se

Magnus Christiansson

Magnus Christiansson
El & Automation
0303-726113
magnus.christiansson@pkgt.se

Anders Korn

Anders Korn
Automation & SCADA
0303-726123
anders.korn@pkgt.se

Pär Ryberg

Pär Ryberg
Elinstallatör för regelefterlevnad
0303-726124
par.ryberg@pkgt.se

Jonas Thebrin Larsson

Jonas Thebrin
El & Automation
0303-726108
jonas.thebrin@pkgt.se

Carl Theen
Automation & IT
0303-726122
carl.theen@pkgt.se

Fredrik Thebrin

Fredrik Thebrin-Larsson
Processingenjör
0303-726143
fredrik.thebrin@pkgt.se

Paula Olofsson

Paula Olofsson
Kvalitet & Miljö
0303-726114
paula.olofsson@pkgt.se

Henrik Ask

Henrik Ask
Produktutveckling
0303-726107
henrik.ask@pkgt.se

Mobila Gaslager - Nybyggnation och kontroller

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Fredrik Svanberg
Montageledare Flak
0303-726133
fredrik.svanberg@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Hans-Peter Karlsson
Inköp/Produktionsledning
0303-726140
hans-peter.karlsson@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Ari Palola
Montör
0303-726119
ari.palola@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Ronny Larsson
Montör
0303-726136
ronny.larsson@pkgt.se

Lars Ottosson
Montör och flaskprovning
0303-726141
lars.ottosson@pkgt.se

Roger Pettersson
Montör
0303-726137
roger.pettersson@pkgt.se

Christian Jonsson
Montör
0303-726135
christian.jonsson@pkgt.se

Produktion & Installation

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Fredrik Andreasson
Verkstads/svetsansvarig
0303-726120
fredrik.andreasson@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Ali Yunouz
Arbetsledare
0303-726131
ali.yunouz@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Jimmy Larsson
Arbetsledare
0303-726128
jimmy.larsson@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Erik Eriksson
Montör
0303-726125
erik.eriksson@pkgt.se

Rickard Olsson
Arbetsledare El
0303-726132
rickard.olsson@pkgt.se

Freja Johansson

Freja Johansson
Elmontör
0303-726144
freja.johansson@pkgt.se

Niklas Gustavsson

Niklas Gustavson
Montör
0303-726130
niklas.gustavson@pkgt.se

Ledning

Johan Wideman VD Processkontroll GT PKGT

Johan Wideman
VD
0303-726101
johan.wideman@pkgt.se

Torbjörn Karlsson

Torbjörn Karlsson
Anbud och teknikansvarig
0303-726102
torbjorn.karlsson@pkgt.se

Erik Danielsson

Erik Danielsson
Gruppledare el och automation
0303-726105
erik.danielsson@pkgt.se

Susanne Zetterberg

Susanne Zetterberg
HR ansv 
0303-726129
susanne.zetterberg@pkgt.se

Harald Freytag

Harald Freytag
Marknadschef
0303-726104
harald.freytag@pkgt.se

Marie Eriksson

Marie Eriksson
Ekonomiansvarig
0303-726103
marie.eriksson@pkgt.se

17_01851W Dag Köhlquist

Dag Köhlqvist
Styrelseordförande
0303-798111
dag.kohlqvist@pkpid.se

Aktuellt

Fler nyheter

Ny Biogas Tankstation Levererad till Lyse

March 2023
Vi på Processkontroll Green Technology är stolta över att ha levererat en ny CBG biogas tankstation till Norska Lyse i Stavanger regionen.

Ny biogas dekomprimering steker köttbullar fossilfritt

March 2023
Våra mobila gasflak fylls med biogas och dekomprimeringsenheten sänker trycket för användning i olika applikationer. Vi har nyligen driftsatt en mindre dekomprimeringsenhet som kommer att användas för att steka köttbullar med fossilfri biogas!

Ny tankstation för flytande och komprimerad fordonsgas i Luleå

Mars 2023
Igår invigdes Gasums nya tankstation för flytande och komprimerad biogas i Luleå kommun. Vi är tacksamma för det upprepade förtroendet att även få leverera denna LBCG-station till Gasum efter syskonstationen i Ålesund tidigare i vintras.

Använd LBG boil-off istället för att kyla ner med LIN

Februari 2023
Använd LBG Boil-off istället för att kyla ner med LIN (flytande kväve). Vi installerade en vår egen utvecklade boil-off lösning på en befintlig LBG tankanläggning åt Air Liquide Skagerak i Gardermoen.

Ny LCBG-station i Ålesund Norge

Januari 2023
Vi är stolta över att ha levererat ännu en fordonsgastanksstation för flytande och komprimerad biogas till Gasum i Ålesund, Norge. Denna station kommer att bidra till fossilfria transporter med biogas som kan tankas både som flytande BioLNG och som komprimerad CBG.

Avklarad 5-års garantibesiktning bussdepot Fredriksdal

Januari 2023
Vi avslutar projekt med godkända garantibesiktningar hela tiden … men denna vill vi ändå nämna då bussdepån Fredriksdal i Hammarbysjöstad blev ett extra fantastisk projekt med extrema krav på snabbfylllnig av biogasbussar.