Välkommen till Processkontroll GT

Växel 0303-72 61 00
service@pkgt.se
kontakt@pkgt.se
invoice@pkgt.se

Vallenvägen 5
444 60 STORA HÖGA

Service & Aftermarket

Thomas Hurtig

Thomas Hurtig
Servicechef
0303-726115
thomas.hurtig@pkgt.se

Per Klockar

Per Klockar
Serviceingenjör Teknisk support
0303-726111
per.klockar@pkgt.se

Annika Carlsson Reservdelar gastankstationer

Annika Carlsson
Order/lager/reservdelar
0303-726112
annika.carlsson@pkgt.se

Bengt Bergkvist
Servicetekniker
0303-726116
bengt.bergkvist@pkgt.se

Stefan Andersson
Servicetekniker
0303-726118
stefan.andersson@pkgt.se

Robert Myrberg
Servicetekniker
0303-726117
robert.myrberg@pkgt.se

Rasmus Johansson
Servicetekniker
0303-726142
rasmus.johansson@pkgt.se

Projektledning

Patrik Carlen

Patrik Carlén
Projektledare
0303-726121
patrik.carlen@pkgt.se

Mats Carlsson

Mats Carlsson
Projektledare
0303-726109
mats.carlsson@pkgt.se

Mats Hidfors

Mats Hidfors
Projektledare
0303-726106
mats.hidfors@pkgt.se

Jimmy Persson
Projektledare Flak
0303-726126
jimmy.persson@pkgt.se

Konstruktion och Automation

Erik Danielsson

Erik Danielsson
Gruppledare el och automation
0303-726105
erik.danielsson@pkgt.se

Magnus Christiansson

Magnus Christiansson
El & Automation
0303-726113
magnus.christiansson@pkgt.se

Anders Korn

Anders Korn
Automation & SCADA
0303-726123
anders.korn@pkgt.se

Pär Ryberg

Pär Ryberg
Elinstallatör för regelefterlevnad
0303-726124
par.ryberg@pkgt.se

Jonas Thebrin Larsson

Jonas Thebrin
El & Automation
0303-726108
jonas.thebrin@pkgt.se

Carl Theen
Automation & IT
0303-726122
carl.theen@pkgt.se

Fredrik Thebrin

Fredrik Thebrin-Larsson
Processingenjör
0303-726143
fredrik.thebrin@pkgt.se

Paula Olofsson

Paula Olofsson
Kvalitet & Miljö
0303-726114
paula.olofsson@pkgt.se

Henrik Ask

Henrik Ask
Produktutveckling
0303-726107
henrik.ask@pkgt.se

Mobila Gaslager - Nybyggnation och kontroller

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Fredrik Svanberg
Montageledare Flak
0303-726133
fredrik.svanberg@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Hans-Peter Karlsson
Inköp/Produktionsledning
0303-726140
hans-peter.karlsson@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Ari Palola
Montör
0303-726119
ari.palola@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Ronny Larsson
Montör
0303-726136
ronny.larsson@pkgt.se

Lars Ottosson
Montör och flaskprovning
0303-726141
lars.ottosson@pkgt.se

Roger Pettersson
Montör
0303-726137
roger.pettersson@pkgt.se

Christian Jonsson
Montör
0303-726135
christian.jonsson@pkgt.se

Produktion & Installation

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Fredrik Andreasson
Verkstads/svetsansvarig
0303-726120
fredrik.andreasson@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Ali Yunouz
Arbetsledare
0303-726131
ali.yunouz@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Jimmy Larsson
Arbetsledare
0303-726128
jimmy.larsson@pkgt.se

cropped-Symbol_PK_GT.jpg

Erik Eriksson
Montör
0303-726125
erik.eriksson@pkgt.se

Rickard Olsson
Arbetsledare El
0303-726132
rickard.olsson@pkgt.se

Freja Johansson

Freja Johansson
Elmontör
0303-726144
freja.johansson@pkgt.se

Niklas Gustavsson

Niklas Gustavson
Montör
0303-726130
niklas.gustavson@pkgt.se

Ledning

Torbjörn Karlsson

Torbjörn Karlsson
Anbud och teknikansvarig
0303-726102
torbjorn.karlsson@pkgt.se

Erik Danielsson

Erik Danielsson
Gruppledare el och automation
0303-726105
erik.danielsson@pkgt.se

Susanne Zetterberg

Susanne Zetterberg
HR ansv 
0303-726129
susanne.zetterberg@pkgt.se

Bosse framför kompressor

Bo Axelsson
VD 
0303-726101
bo.axelsson@pkgt.se

Harald Freytag

Harald Freytag
Marknadschef
0303-726104
harald.freytag@pkgt.se

Marie Eriksson

Marie Eriksson
Ekonomiansvarig
0303-726103
marie.eriksson@pkgt.se

17_01851W Dag Köhlquist

Dag Köhlqvist
Styrelseordförande
0303-798111
dag.kohlqvist@pkpid.se

Aktuellt

Fler nyheter

Gasum LCBG-station för flytande och komprimerad biogas

https://www.youtube.com/watch?v=6h4WAa1baFI Januari 2024 Den senaste tiden har vi sett en betydande framsteg inom området för fossilfria tunga transporter, mycket tack vare att ledande aktörer som Scania och Volvo lanserat nya, starkare lastbilar som drivs med flytande biogas. Dessa fordon kan nu klara upp till 160 mil fulllastade – helt fossilfritt. Det är en utveckling som […]

Välkommen Bo Axelsson som ny VD

Januari 2024
Bo Axelsson tar över som VD för Processkontroll Green Technology för att ytterligare stärka vår position som Nordens ledande leverantör av tankstationer, infrastruktur och service för gröna energigaser.

Ett händelserikt 2023

December 2023
Processkontroll Green Technology avslutar ett framgångsrikt år präglat av utveckling och innovation. Trots utmaningar som avskaffad skattefrihet för biogas har vi levererat många biogasstationer och lanserat en ny kompressor, nått milstolpar med mobila biogasflak och stöttat industrin i övergången till fossilfria alternativ.

Tre nya biogastankstationer i Småland

December 2023
Vi är stolta över att presentera våra senaste projekt i samarbete med Småländska Bränslen. Genom etableringen av tre nya #CBG-stationer för komprimerad #biometan underlättar vi ytterligare för #fossilfria transporter i Småland.

Fossilfri cementproduktion hos Heidelberg Materials med biogas

November 2023
Under hösten har vi framgångsrikt installerat en skräddarsydd dekomprimeringsenhet för Heidelberg Materials i Oslo, vilket stöder deras strävan efter CO2-neutral cementproduktion genom användning av fossilfri biogas.

Ny dekomprimeringsmodul till Biokraft Södertörn

November 2023
Processkontroll Green Technology har nyligen slutfört installationen och drifttagningen av en dekomprimeringsenhet för Biokraft, belägna i Södertörn.